A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Bulharsko - Diskuze

Původní dotaz

Jak se žíje v Bulharsku

11.10.2010 07:48:39 | Hombre
Hombre
Pokus o realistický pohled na život bulharů a nejen jich v zemi, kde tak rádi jezdíme.
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
03.02.2019 13:08 46.135.46.***

Oprava, v práci byl důsledný. Záleží na osobnosti, ne národnosti. V každém národě jsou lidé hodní i zlí

• Mirka2
  • Jirka II
Neregistrovaný uživatel
03.02.2019 13:05 46.135.46.***
Re: Maxipuf  

Můj tatínek byl Bulhar. Měl nesmírný smysl pro čistotu a pořádek. Dále smysl pro spravedlnost a osobní hrdost.V praci byl perfektni a dgusledmyz. Nikdy neprijal české občanství.

• Mirka2
  • Jirka II
  • Anonym (2)
Hombre 21.10.2010 22:37
RE:  

No o tom zahradničení mi ani nemluv. To je docela bych řekl bulharský průšvih číslo jedna. Na to aby se v BG vyráběla elektronika nebo auta, na to nemají a nikdo to od nich neočekává. Ale vždy to byli vyhlášení zahradníci. Od Plovdivu přes Jambol až k moři jsou v celé té nížině pod Starou Planinou naprosto ideální podmínky pro pěstování zeleniny a ovoce. A jak to vypadá?
Většinou se vše dováží a půda leží zarostlá ladem.
Nevím, zda je to úplně pravda, ale mí známí to takhle s povzdechem tvrdí.
Já jim vždy říkám: vyčkejte, dlouho ležet ladem nebude, ČEZ už u vás pomalu skupuje co se dá, zalobuje u vlády a za chvilku tam budete mít všude solárka jako my. :-P

Berbatow
20.10.2010 23:06 89.103.149.***
\"Majstori\"  

Já jak slyším od bulhara, že je "majstor" (mistr svého řemesla),tak se mi ježí všechny vlasy na hlavě.
Jednou přijeli dva "svářeči" na práci do Ostravy. Všechno bylo dopředu domluvené, jenom přijet a začít makat. Samozřejmě, že tomu všemu předcházelo několik telefonátů jako, "my umíme všechno" argon, pod tlakem, nerez atd. Přijeli, za dva dny je zavezli do práce, do firmy s několika tisíci zaměstnanci. Vydrželi tam přesně 2 1/2 hodiny, než zavolal mistr, který jim zadával práci, že ti dva asi v životě nic nesvařovali, takže na druhý den mazali zpět do BG. Upozorňuji, že to byli chlapi přes padesát, takže vylučuji mladickou nerozvážnost. Dře jak bulhar vzniklo jen a pouze v ČSSR v době kdy bulhaři, kteří sem přijeli po válce a dále v 50 letech, pracovali na svých zahradách a jezdili prodávat zeleninu a sazenice na trh. V bulharsku to nezkoušejte tvrdit, nebo se vám vysmějou. Jak s oblibou říkám "bulhar v létě nepracuje a v zimě odpočívá". Já to, mimochodem, dělám taky tak.

• Mirka2
  • Anonym (3)
  • Jirka II
  • Anonym (1)
Hombre 20.10.2010 08:56
RE: Maxipuf  

Mám podobné zkušenosti.
Taky tu u nás byla skupina Bulharů, která odtáhla s dlouhými nosy a bez peněz, když zjistila, že se tu musí makat víc než u nich.
Taky si nedali vymluvit to co jim o zemi zaslíbené navykládala agentura jepapo.
Taky museli přijít sami na to, že se tu mají dobře jen ti z jejich spoluobčanů, kteří čórují auta nebo pasou své náctileté krajanky.

A taky s Tebou souhlasím stran té závisti. To je opravdu věc, které v BG zdaleka není tak rozšířena jako u nás. A proto jsou Bulhaři takoví spokojenější, klidnější a příjemnější. Tady drtivé většině lidí ta závist přímo vyžírá mozek.

Eva Sokolová 16.10.2010 16:03
RE: RE: RE: ..  

Kdysi moje kamarádka, která žije přes 30 let v Bulharsku u moře na můj dotaz, jak definovat povahu bulharsů mi řekla..., že bulhaři jsou tak zvláštní národ, že není možné ani říci, jakou mají povahu. Každopádně, někdo zde píše, že nás - čechy mají velmi rádi. Mají velmi rádi každého, kdo nedělá problémy. Problémoví a nějak ne moc oblíbení jsou v Bulharsku ruští turisté, ale sypou se z nich peníze, tak se "musí" snášet, ale totéž vidím v Praze, která je čím dál tím více plná ruských turistů a nejen jejich turistů.
Ale je pravdou, že těžko může o povaze bulharů napsat někdo, kdo zde 1x v roce tráví 14 dní dovolené. Ani já si netroufám po tolika letech a po dlouhých letních pobytek /nejen letních/ napsat, jakou mají povahu. Ale jsem tam doma a věřím a snažím se, aby Burgas do budoucna byl mým opravdovým domovem, protože se tam jako doma cítím a to myslím je nejdůležitější. E.S.

• Mirka2
cordobka 15.10.2010 20:44
RE: RE: ..  

byli jsme tam letos i s cestou padesát dní myslím že to by mohl být už demonstrativní vzorek :-)

maxipuf 15.10.2010 14:06
RE: ..  

Nepsala jsem, že psal, že jsou vyčůraní. To je můj názor. Psala jsem, že psal, že se neotevřou a s tím naprosto souhlasím. Každý máme asi také jiné zkušenosti, taky záleží, zda jsi v BG jednou do roka na 14 dní, nebo šestkrát do roka na 14 dní a zda se válíš jenom u moře nebo ne. Za prací do ČR jsme v loni vezli pár bulharů, moc to chtěli, nenechali si vymluvit, že u nás je taky nezaměstnanost a normální platy, že taky nic moc. Pořád si mysleli, že z nich budou boháči a že už to mají zajištěný. No nevydrželi ani týden a utekli. Prý, že po nich chtějí hodně práce a dávají málo peněz. Co se týká práce v BG, máme zkušenosti hlavně ve stavebnictví, pracují, protože potřebují peníze, ale je to bulharská rabota, nic nedodržují, musí se neustále hlídat, kontrolovat, učí se od nás, ale kupodivu to berou. Kývání hlavou, ano-ne, to jsme se moc nasmáli, moc se nám líbí, jak zvláštně tou hlavou kývou, ale nikdy to nezavinilo nějaké nedorozumění. :-)

cordobka 15.10.2010 10:52
..  

nevím nemluvil o vyčůranosti , je to asi tak ty potřebuješ jejich služby a oni potřebují službu prodat , je to normální obchodní vztah bez emocí ani u nás v tomto vztahu nehledáme nějaké prátelství .
Bulhaři jsou pohostinější než naši lidé Bulhar z toho mála co má se rád rozdělí i když ví že jako čech si asi bohatší než on .
Bulhary je dobré trochu pochopit a to stačí k tomu k tomu aby vás měli rádi i když pořád platí obchodní vztahy .
Co se týče čechů v Bulharsku mají nás jako klienty opravdu rádi a řekl bych že nás upřednostnují jako turisty před jinými státy. . české nápisy jsou toho dukazem.
Važme si toho kousku Evropy daleko od nás , kde nás jako turisty uctívají a mají rádi .
Hlavně si to nepokažme a berme Bulhary jako 100procentní národ a ne nějaký povl. Pokud se budeme chovat podle těchto rad , Bude pro nás Bulharsko zemi zaslíbenou a jako turisté budeme vítáni stále.
Bulhaři žijí skromnějším životem , tedy myslím ti normální Bulhaři (ne mafie a směnárníci atd )) ale to by nemělo být nic za co by se měli stydět , Bulhaři hodně pracují a velmi si váží dobré práce v tom bychom se mohli od nich učit . My jsme zvyklí celkově dodržovat zákazy přikazy vyhlášky , oni asi je to jejich revolta nedodržují nic za žádných okolností .
Mnoho Bulharů sonduje možnost práce v české republice i za minimální plat ,ale to bych nazval potřebou a ne vyčuraností pokud jsou jiní k turistovi kde byla možnost práci v čř ziskat . Píšeme si si s jednou bulharskou rodinou a jejich pracovní nasazení je obrovské my už jsme dávno doma a oni píšou z práce 10 hodin pracovní doba je normál .
Bulhaři se velmi snaží aby dohnali evropu hlavně jazykově , a z toho vychází překvapivé jazykové znalosti mladých Bulharů angličtina ,němčina francouzština .
Závěrem : nejvice nesrovcnalostí a nedorozumnění mezi čechy a bulhary vychází z obráceného kývaní hlavou na ano a ne zažijete komické situace ale i prekerní viz třeba setkání s policii kdy na otázku mohu jet zakýval hlavou a pak mně naháněl autem , jako bych chtěl kontrole ujet . A když si sahnete do svědomí možná zjistíte že spoustu problému v Bulharsku jste si způsobili sami právě tímto obráceným kýváním jakz jedné tak druhé strany .Druhým problémem jsou žádosti o úplatky a poplatky za jakékoliv služby nebo policii. Ruku na srdce dělali byste to jinak , když by váš přijem nebyl ani třetinu našeho přijmu a měli byste podobné ceny jako u nás ,? i když možná jen v letních měsících . ,?

• Mirka2
maxipuf 15.10.2010 08:03
RE: RE: Zdenek z D  

Proč se bulhaři chovají přátelsky, srdečně, vstřícně až podbízivě? Protože jsou neuvěřitelně až vynalézavě vyčůraní. Naprosto souhlasím, myslím, že to tu napsal Berbatow, oni se Vám jen tak neotevřou a já ještě přidávám, taky Vás jen tak nepřijmou. Takže je úplně nepoznáte. A jak se jim žije? Jak jsem poznala já, spokojeně, nemají takový nároky, stačí jim to co mají, nezávidí pěknou kuchyň, koupelnu, buď si taky pořídí novou, nebo ne, ale nestěžují si. Co mi tu vadí? Ten neskutečný bordel v okolí, plevel apod. Jim to nepřijde, už to nevidí. Ale to je otázka i měst a obcí. :-)

Zpět na všechny diskuze z tohoto státu