A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Bulharsko - Průvodce

Kromě pobřeží Černého moře můžete v Bulharsku navštívit i další zajímavá místa. Bulharsko je bezpochyby rozmanitá a různorodá země, takže záleží jen na vašem vkusu, jestli dáte vedle moře přednost výletům k vrcholkům hor, návštěvám starobylých pravoslavných klášterů nebo jestli vás osloví středověká města.

Rilski manastir -- starodávný skvost

Nádherná ukázka pravoslavné architektury. Stejně jako Bojanský kostel nebo město Něsebar je i Rilski manastir na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Klášter je obehnán vysokou zdí a působí na první pohled nedobytně, jakoby se obyvatelé kláštera chtěli skrýt před reálným světem. Když však vejdete hlavní bránou, uvítá vás krásné nádvoří s kaplí uprostřed, elegantní klenby a květinové záhony. Tuto vřelou, ale zároveň trochu tajemnou atmosféru spoluvytváří i mniši, kteří občas kolem vás projdou zadumáni ve svých modlitbách. Obdivovat můžete jak starodávné klenby s černobílým vzorem, tak i kapli, která je bohatě zdobena freskami.

Lze zde strávit noc?

Leckoho napadne, jestli by nebylo možné přespat v tomto tajuplném místě. Mniši vás rádi uloží do jednoho z prostých pokojů, ale musíte počítat s tím, že za noc se dnes platí přes 20 bulharských leva (v r. 2003 to bylo kolem 17 leva).
Levnější variantu, jak přečkat noc, nabízí nedaleký kemp. Je nádherné se ráno probudit a spatřit nad sebou ostré štíty pohoří Rila.

Jak se ke klášteru dostat?

Ze Sofie se dáte silnicí E79 směrem na jih a za Dupnicou odbočíte vlevo. Lze využít i místní dopravu, ale pozor: ze Sofie se do Dupnice dostanete snadno, nicméně z Dupnice k Rilskému manastiru jede autobus jen dvakrát denně! Je tedy potřeba cestu naplánovat s ohledem na tuto skutečnost.

Veliko Tarnovo -- bývalé hlavní město Bulharska

K tomuto bývalému hlavnímu městu Bulharska se dostanete ze Sofie po silnici E 79 a dále po silnici E 772. Veliko Tarnovo je krásné středověké město velkého historického významu, např. v roce 1879 se zde sešlo Národní shromáždění, aby sepsalo první bulharskou ústavu.

Atmosféra města

Veliko Tarnovo má sice spoustu zajímavých historických památek, ale nejvíce vás asi uchvátí atmosféra města. Úzké dlážděné uličky, domy ve svahu nad údolím řeky Jantry, bazary, obchůdky a prudké schůdky vám určitě připomenou nějaké městečko na pobřeží Středozemního moře. Tohle všechno dodává městu atmosféru dávných časů.

Téměř nedobytná pevnost Carevec

Tato pevnost vlastně dominuje městu, leží na skalnatém kopci obehnaném ze tří stran řekou. Ostře střežený přístup právě budil dojem nedobytnosti, avšak i tato pevnost stejně jako celé Veliko Tarnovo podlehlo na konci 14. století náporu Turků.

Plovdiv -- město, které mělo spoustu jmen

Kendros, Eumolpia, Philippopolis, Pulpudeva, Thrimonzium, Pulden, Populdin, Ploudin, Filibe – tato zvláštně znějící jména jsou synonymem pro název města Plovdiv. Samotné jméno „Plovdiv“ se objevuje až v 15. století.

Plovdiv, který dnes má 400 000 obyvatel, a tak se řadí mezi největší bulharská města, byl založen dávno před naším letopočtem. Město obývali Thrákové, Řekové, Římané, Turci a všechny tyto národy zde zanechaly svou stopu. Dnes zde můžete obdivovat trácké opevnění, středověké kostely, panská sídla nebo amfiteátr z doby, kdy zde žili Římané.

Rila - nejvyšší bulharské pohoří

Je nejvyšším bulharským pohořím, které se rozprostírá na jih od hlavního města Sofie přibližně mezi městy Samokov a Blagoevgrad. Nachází se zde nejvyšší vrchol Bulharska, Musala, jejíž nadmořská výška je 2925 m.n.m.

Co znamená název Musala?

Jestliže jste se krátce zamysleli, jak vašim uším zní název této hory, došli jste pravděpodobně k závěru, že toto jméno asi nemá slovanský základ. Jméno totiž pochází z období, kdy bulharské území okupovali Turci a původně znělo „Mus Allah“, což není nic jiného než „hora Alláhova“. Původní bulharský název hory je Tangra.

Minimum pro zdatnější turisty

Ostré hřebeny přímo vybízí turisty, kteří rádi chodí po horách. Východiskem pro túry může být Rilski Manastir nebo město Borovec. Celý hřeben lze přejít za 5 dnů, záleží především na vašich fyzických schopnostech. Stanovat se dá v podstatě kdekoliv, doporučuje se však chodit po vyznačených trasách (ano, i v bulharských horách existuje turistické značení!) a nezkracovat si cestu, protože, i když se to nezdá, se můžete snadno ztratit.

Kde sehnat podrobné mapy?

V Sofii v knihkupectvích běžně seženete mapu nejen Rily, ale i dalších bulharských pohoří (např. Vitoša, Pirin). Mapy lze koupit i v některých lokalitách na pobřeží Černého moře.

Dramatické pohoří Pirin

Pravděpodobně nejzajímavější bulharské pohoří leží v jihozápadním koutě země. Toto vápencové pohoří vás okouzlí vodopády, skalisky, lesy a jezery a mimo jiné i zajímavou flórou a faunou. Co se týče nadmořské výšky, nejvyšší hora Pirinu je jen nepatrně nižší než Musala (viz výše), jmenuje se Vichren a měří 2915 m. Jako výchozí místa pro výlety můžete využít např. Bansko, Melnik nebo Blagoevgrad.

Melnik

Je údajně nejmenším bulharským městem na úpatí pohoří Pirinu. V středověku mělo mnohem větší význam než dnes, protože představovalo obchodní středisko. Poblíž se nachází Roženski manastir, ukázka stavebního a malířského umění 14. století.

Melnické zemní pyramidy

Pokud se budete pohybovat v této oblasti, stojí za to navštívit specifické pískovcové útvary, které jsou známy jako Melnické pyramidy. Určitě vás okouzlí bizarní tvary připomínající s trochou fantazie protáhlé úzké pyramidy.

Přívětivé pohoří Vitoša

Pohoří Vitoša vytváří nádherné pozadí hlavního města Sofie. Nachází se jižně od města a je relativně snadno přístupné, výchozím bodem pro výlety může být přímo jedno ze sofijských předměstí, které se nazývá Dragalevci. Vitoša je také nejstarším bulharským národním parkem, který byl vyhlášen již v r. 1934. Hřebeny dosahují výšek kolem 2000 m.n.m. a lze se k nim přiblížit lanovkou.

Ivanovo -- tajemné kostely a kláštery ve skalách

Pokud se octnete v severovýchodní části Bulharska, nenechejte si ujít návštěvu Ivanova, města, které se nachází asi 20 km jižně od Ruse. Poblíž tohoto městečka se nachází komplex kostelů, kaplí, klášterů a sklepů, z nichž některé jsou vybudovány v jeskyních. Tento soubor památek je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Obdivovat můžete např kostel Matky Boží nebo skalní klášter Archanděl Michael. V kaplích lze spatřit krásné staré fresky, které zobrazují např. cara Alexandra a carevnu Teodoru nebo Poslední večeři. Pokud si uděláte výlet do skal a budete mít štěstí, uvidíte některé chráněné druhy ptactva, kromě toho je ze skal nádherný výhled do údolí.

Shuma (nahrál: Ondřej Zástěra)
Shuma
Shuma (nahrál: Ondřej Zástěra)
Shuma
Shuma (nahrál: Ondřej Zástěra)
Shuma

Poslední editace textu: 5.4.2011 12:45
REKLAMA


Články odjinud