A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Bulharsko - Průvodce

Istanbul -- Evropa i Asie

Cařihrad, Konstantinopol nebo Byzancion jsou jména, pod kterými určitě znáte Istanbul, město, které se rozkládá na dvou kontinentech a je branou do blízkého východu.
Evropská a asijská část města je oddělena Bosporskou úžinou, která je dlouhá 29 kilometrů a široká necelé 4 kilometry a je překlenutá dvěma mosty.

Město založili Řekové a nazvali ho Byzancion, nicméně až v dobách rozmachu Východořímské říše město dosáhlo svého vrcholu: stalo se centrem této říše a zároveň i centrem řecké kultury.

Památky několika civilizací

V evropské části města můžeme obdivovat jak křesťanské a pravoslavné památky, tak památky islámské. Katedrála Hagia Sofia (chrám Boží moudrosti) byla postavena v 6. století n. l. na popud byzantského krále Justiniána. Po vpádu Osmanů (r. 1453 byla tehdy již oslabená Byzantská říše rozvrácena) byla původně řeckokatolická stavba přebudována na mešitu. Dnes Hagia Sofia slouží jako muzeum.

Kromě katedrály Hagia Sofia můžete obdivovat i mešity, které mají romanticky a orientálně znějící jména: Tulipánová, Sulejmanova nebo Modrá mešita. Město nabízí i sultánské paláce Topkapi a Dolmabahce.

Nejstarším stavebním dílem v Istanbulu je Konstantinův sloup (někdy se označuje jako Čemberlitaš), který byl postaven již v r. 330 n. l.

Pravá Asie

Atmosféra pravé Asie na vás dýchne při návštěvě Velkého bazaru (turecky Kapali Carsi), kde se setkáte s mnoha malými stánky a krámky, které nabízí nesmírné množství různorodého zboží.

Podivný Kamenný les poblíž Varny

Určitě vás překvapí tyto nezvykle vypadající útvary z jílu a vápence (setkáte se i s názvy Pobiti kameni (Stojící kameny) nebo Dikilitaš), které se nachází asi 18 km západně od Varny po obou stranách silnice mezi vesnicemi Slančevo a Beloslav. Sloupy ve tvaru válce mají výšku až 8 m a jsou pozůstatkem z dob asi před 50 miliony lety, kdy zde bylo mořské dno. Tyto jedinečné přírodní útvary vznikly erozí a jsou opravdu světovým unikátem. Místo je ideální na piknik a můžete sem dojet buď autem, nebo si vypůjčit kolo v některé z půjčoven ve Varně.

Manastir Aladža -- klášter ukrytý v lese

Pokud si chcete odpočinout od horkého slunce a moře, nabízí se tu výlet ke klášteru Aladža, který leží asi 4 km severozápadně od Zlatých písků. Cesta vede vysokým stinným lesem, takže od horkého slunce si opravdu oddechnete.
Již v 5. století n. l. zde byl postaven křesťanský kostel a ve 13. století zde vznikl klášter. Jak kostel, tak klášter sloužily jako útočiště mnichů v době neklidného středověku.
Zajímavostí je, že při archeologickém výzkumu hrobů v okol kláštera se našlo kolem 5 kg zlatých předmětů. Tyto historické skvosty jsou dnes uloženy v Přírodovědném muzeu ve Varně.

Strmé útesy mysu Kaliakra

Pokud disponujete autem, neváhejte a udělejte si výlet na mys Kaliakra, až 70 m vysoký a 2 km dlouhý načervenalý útes čnící z moře. Tento pozoruhodný mys, který je obklopen křišťálově čistým mořem, se nachází nedaleko bulharsko – rumunských hranic.
V okolí můžete objevit i zbytky římské pevnosti, která svému účelu sloužila až do středověku, kdy byla dobyta Turky. Ti, kteří se zajímají o divokou a krásnou přírodu, mohou obdivovat bohatou a pestrou květenu, pozorovat delfíny v moři a podle některých pramenů zde lze spatřit i tuleně.

Bažinaté údolí řeky Kamčija

Národní přírodní památka Kamčija, která je vzdálená asi 25 km od Varny, láká specifickou vegetací a živočišstvem, vidět zde můžete např. liány a lekníny. Při návštěvě tohoto místa si pravděpodobně budete připadat jako v pralese. Oblasti povodí řeky Kamčija se někdy také říká Longoza a je možné sem udělat výlet na lodičce s nějakou místní cestovní kanceláří nebo si pronajmout motorový člun. V bažinatých lesích se můžete setkat s pelikány, divokými prasaty a ledňáčky.

Atanovsko a Burgasko ezero a Laguna Poda

Severně od Burgasu se nachází hned několik jezer, která jsou důležitou zásobárnou pitné vody a zároveň jsou navštěvovány pro výskyt vzácných druhů ptactva. Atanovsko a Burgasko ezero a Laguna Poda jsou tedy významné přírodní rezervace, kde můžete spatřit ohromné množství vodního ptactva, např. volavky, černé čápy, rybáky nebo pelikány.

Rezervace Ropotamo -- ráj rostlin

Asi 4 km na jih od Djuni se rozkládá národní přírodní rezervace Ropotamo. Vyplatí se sem jet časně zrána, protože uvidíte více zvířat a je tu i méně turistů. Po zaplacení malého poplatku se můžete projet motorovým člunem po stejnojmenné řece a můžete obdivovat kvetoucí obří lekníny, vzrostlé duby a buky a plazivé liány. Při projížďce lze spatřit i malé želvy nebo vodní hady. Je možné navštívit i mokřady a mokré louky, kde najdete neobvyklé množství rostlin. Toto místo určitě nebude stranou pozornosti rybářů, protože řeka je na ryby docela bohatá.

Pohoří Strandža -- přirozená botanická zahrada

Tento přírodní park byl ustanoven v r. 1995 a pro turisty, kteří se zajímají o botaniku, je pravým rájem. Na první pohled budí dojem tajemného místa, i jeho název, který pochází ze staroslovanského „stran“, což znamená „oddělený, mystický“, vám leccos napoví o charakteru této oblasti. Exotické rostliny, živočichové, které jinde v Evropě nenajdete, a pohádková krajina jsou hlavními lákadly této oblasti.
Výchozím místem pro návštěvu tohoto přírodního skvostu může být třeba Carevo, odkud jezdí třikrát denně autobus, ale lepší je mít vlastní nebo vypůjčené auto.

Vesnice Balgari -- udržování starých obyčejů

Z kulturního a etnografického hlediska je zajímavá vesnice Balgari ležící na úpatí Strandži. Tato vesnička je známá provozováním ohňových tanců na žhavých uhlících. Zdá se až neuvěřitelné, jak tanečníci živě poskakují a tančí na rozžhavených uhlících. Tento rituál se koná každým rokem na začátku června při příležitosti svátku sv. Konstantina a Eleny.

Mangalia -- město, které se vám bude líbit až na druhý pohled

Toto město se nachází už v Rumunsku. Jeho název pochází z byzantské řečtiny, kde slovo „pangalia“ znamenalo „nejhezčí“. Na první pohled sice Mangalia moc hezky nevypadá, řeknete si nejspíš: obyčejné město. Na druhý pohled už je to lepší: Mangalia může nabídnout pláže s velmi jemným pískem, které jsou i dostatečně široké, dá se tu levně najíst (ochutnejte zvláště pokrmy připravené z mořských ryb a darů moře).

Nestarší mešita v Rumunsku

Je zde i možnost navštívit tureckou mešitu Esmahan Sultanu, která je nejstarší mešitou ležící na území Rumunska, byla založena v roce 1525. Za návštěvu stojí Archeologické muzeum Callatis (jmenuje se tak podle 2000 let starého města Callatis, které zde založili Řekové), které je sice malé, ale dá se zde zhlédnout spousta zajímavých exponátů. Ti, kteří se zajímají o loďstvo, určitě ocení přístav, ve kterém kotví rumunské válečné loďstvo. Sezona zde však končí o něco dříve, než v Bulharsku (asi v polovině září), takže může být problém zde najít ubytování v hotelu. Nicméně, na ulici nezůstanete. Místní vám určitě nabídnou přespání za docela výhodnou cenu.

Konstanca -- přístav i pláže

Konstanca je největší město na rumunském černomořském pobřeží, pokud máte více času, vyjeďte si na výlet právě sem. Město bylo založeno v 7. století př. n. l. Řeky, kteří ho pojmenovali Tomis. Město nadchne zejména milovníky historie, protože se zde nachází Muzeum národní historie a archeologie, ve kterém můžete obdivovat kolem 450 000 exponátů, z nichž nejznámější je Římská mozaika ze 3. století n. l. Zajímavá mešita Moscheea Regala (Královská mešita) je jednou ze šesti mešit v Konstanci a nachází se nedaleko výše zmíněného muzea.

Nejhonosnější budovou města je Cazino Paris, budova ze začátku 20. století postavená v secesním slohu.

Poslední editace textu: 3.8.2016 17:38
REKLAMA


Články odjinud